Пшоно: користь і шкода каші для організму

Пшоняна каша не є екзотичним продуктом і відома в європейській кулінарії протягом багатьох століть, проте останнім часом стала жертвою глобалізації: люди відмовляються їсти звичну й “занадто просту” крупу, якою харчувалися наші предки, щиро вважаючи, що вона не може бути такою ж корисною, як і модні імпортні суперфуди. Однак неспростовним фактом є те, що ця крупа сильно недооцінюється, адже насправді пшоно містить безліч поживних речовин, та ще і є недорогим, повсякденно доступним продуктом. З іншого боку, навіть у пшоняної каші можуть бути небажані ефекти, які варто враховувати при складанні раціону, та давайте про все по черзі.

Користь пшона

Приготувати крупу проса варто не лише тому, що це просто й недорого, а й через те, що вона містить численні корисні вітаміни та мінерали. Її регулярне вживання позитивно позначається на більшості систем організму – розгляньмо, як саме.

  • Пшоно містить чимало ненасичених жирних кислот, що мають властивість до повільного розщеплення з виділенням великої кількості енергії. Інакше кажучи, цей продукт гарантує довгострокове відчуття ситості, хоча калорійність пшона невисока. Таким чином, кашу рекомендують до вживання всім, хто прагне уникнути набору маси, не бажаючи радикально зменшувати розміри порцій. На додачу амінокислоти в складі пшона сприяють спалюванню наявної жирової тканини.
  • Повільне розщеплення компонентів пшона в організмі забезпечує ще одну перевагу: рівень цукру в крові росте нешвидко, тож навіть людина, хвора на діабет, здатна впоратися з його метаболізмом.
  • Регулярне вживання пшоняної каші стабілізує роботу нервової системи. Цей продукт значно покращує здатність протистояти стресам і робить людину спокійнішою.
  • У пшоні, як і в багатьох рослинних продуктах, присутня клітковина, що має комплексний вплив на організм. Зокрема, вона нормалізує роботу кишківника, підтримуючи тутешню мікрофлору, а також ефективно очищає людське тіло від багатьох токсинів; каша надзвичайно корисна, якщо ви страждаєте від поганої екологічної ситуації або змушені лікуватися антибіотиками.
  • Присутність клітковини й вітамінів, а також магній і залізо дозволяють налагодити ідеальну роботу серцево-судинної системи. Пшоняна каша знижує рівень холестерину, зміцнює судини, захищає серце (як і решту м’язів тіла) від судом.
  • Кальцій у складі пшона допомагає підвищити щільність кісток, завдяки чому вони стануть міцнішими.
  • Вітаміни та антиоксиданти в складі продукту якнайкраще позначаються на здоров’ї шкіри, нігтів та волосся. Цей же комплекс активних речовин відповідає за виробництво колагену, необхідного для еластичності зв’язок та рухливості суглобів, а також пригальмовує процеси старіння на клітинному рівні.

Кому не варто їсти пшоно

Тривала історія вживання пшоняної каші мала б свідчити про те, що в цієї страви немає протипоказань. На жаль, абсолютно кожен продукт має певні особливості, котрі дещо звужують можливості для його споживання.

Так, їсти пшоно не рекомендують людям зі зниженою кислотністю шлунка: каша і так перетравлюється й засвоюється доволі повільно, а за такого діагнозу задача може виявитися практично неможливою. З тієї ж причини страву не рекомендують людям із хворобами підшлункової залози та маленьким дітям.

Пшоняна каша має властивість уповільнювати засвоєння організмом йоду. Якщо у вас усе гаразд із рівнем йоду й ви не дуже налягаєте саме на таку крупу, на вас це навряд чи якось позначиться, та при симптомах йододефіциту пшоняну кашу варто виключити з раціону. Вагітним жінкам її не радять їсти з тих же причин, враховуючи, що йод потрібен для формування плоду.

Залишити коментар