Все про цикорій: користь та шкода, протипоказання, способи застосування

Користь і шкода кориці

Цикорій належить до сімейства айстрових: це багаторічна рослина, що протягом літа квітне на луках та уздовж доріг невеликими синіми квітами. Однак не за естетичний вигляд цінують це зілля: висушена трава має численні цілющі властивості, здавна відомі народній медицині. Зрештою, цикорієвий напій багато людей вживають навіть просто так, тож варто розібратися, чим корисний цикорій і які застереження варто враховувати при його вживанні.

У чому полягає користь цикорію?

Вживання цикорію відоме в народній медицині з давніх часів, адже напій, приготований на основі висушеної трави, приносить чимало користі. Пити цикорій варто, зокрема, з таких причин:

  • цикорій – хороший антисептик, який не нищить корисну мікрофлору, проте сприяє знезараженню;
  • настій корисний для шлунка та кишківника: підвищує апетит, сприяє нормалізації пониженої кислотності та кращому засвоєнню їжі;
  • вживати цикорій варто і для виведення з організму токсинів, адже це легкий діуретик, котрий, маючи високий вміст клітковини, також стимулює перистальтику;
  • корінь цикорію містить інулін, що корисно для зниження рівня цукру в крові і допомагає боротися з симптомами діабету;
  • корисні властивості цикорію доповнюються створенням відчуття насиченості: вживаючи його, людина не переїдає, це допомагає в процесі схуднення.

Враховуючи тонізуючі властивості цикорієвого напою, він дозволяє відмовитися від кофеїну: кава не потрібна, якщо замінити її цикорієм!

Кому показане вживання цикорію?

Якщо розглядати цикорій як лікарську рослину, здатну впливати на організм та виступати альтернативою лікам (хоча б як харчова добавка до раціону), тоді для його вживання мають бути чіткі показання. От у яких випадках вітаміни, мінерали та інші корисні речовини, присутні в цикорії, можуть придатися:

  • при нестачі шлункової кислоти та жовчі, як стимулюючий засіб для їхнього виробництва;
  • при гастриті та деяких інших порушеннях роботи шлунково-кишкового тракту;
  • при гепатиті для стимуляції роботи печінки;
  • при порушеннях роботи нервової системи, включно з істерією та неврастенією.

Окрім внутрішнього застосування, препарати цикорію використовують і зовнішньо – вони корисні для лікування деяких дерматологічних проблем, включаючи екзему, фурункульоз, псоріаз, нейродерміт та атопічний дерматит. Оскільки активні речовини в складі рослини ефективні проти бактерій, цикорієм можна також лікувати порізи й навіть рани з нагноєнням: для цієї мети готують відвари та мазі, роблять компреси. Так само цикорієві компреси годяться і для лікування очних інфекцій.

Народна косметологія також використовує цикорій: його тонізуючі властивості сприяють омолодженню шкіри та збереженню її свіжого вигляду.

Протипоказання та можлива шкода цикорію

У будь-яких лікувальних і корисних речовин є протипоказання: щонайменше, при перевищенні дозування вони здатні спричинити шкоду для здоров’я людини. Існує ряд діагнозів та станів, за наявності яких використання порошку з квітки або кореня цикорію є вкрай небажаним. До них належать:

  • виразка – стимулюючи травлення і допомагаючи виробляти кислоту, цикорій значно поглибить проблему;
  • нирково-каменева хвороба – як діуретик, рослина здатна посилити негативні явища;
  • знижений тиск – може ще більше знизитися внаслідок вживання цикорієвих препаратів;
  • підвищена збудливість – речовини в складі коренів і так мають збуджуючий ефект.

Як і більшість продуктів, цикорій та його похідні можуть провокувати реакцію відторгнення в організмі; очевидно, що діагностована алергія на будь-які компоненти вмісту препаратів також є протипоказанням. Якщо ж людина вживає цикорієвий напій як замінник кави, варто враховувати, що цукор у його складі може становити проблему в контексті можливого набору ваги, тоді як без додавання цукру рідина не буде смачною.

Залишити коментар