Користь кавуна та його можлива шкода: кому варто, а кому не слід їсти цю ягоду

Користь кавуна

Літо – улюблена пора року для багатьох людей, і хоча кожен для себе по-різному визначає, за що любить три спекотні місяці, більшість погодиться, що можливість поласувати свіжим кавуном входить до переліку безумовних літніх переваг. Якщо коротко, їсти кавун під час сезону варто майже всім, оскільки він здатен принести чимало користі для організму, та водночас є й такі категорії споживачів, яким краще утриматися від такого частування. Розглянемо детально користь та шкоду кавунів.

Чим корисний кавун?

Перш за все, ні для кого не секрет, що кавун – це здебільшого вода, з якої м’якуш складається на 90%. У літню спеку ця ягода корисна тим, що дозволяє поповнити запаси рідини в організмі. Враховуючи приємний смак продукту, з ним ви можете вжити значно більше води, аніж випили б у чистому вигляді, тож у ягоди є і яскравий сечогінний ефект, що допомагає вивести з організму зайве. Заодно велика кількість води сприяє нормальній роботі кишківника та нормалізує обмін речовин.

Попри те, що плід складається з води майже повністю, вміст корисних речовин у ньому також чималий. Кавун містить вітаміни C, A і B3, а з мікро- та макроелементів найвищим є вміст калію, плюс присутні магній, фосфор і кальцій.

Червоний колір кавунового м’якуша зумовлений високим вмістом лікопіну – антиоксиданта, здатного гальмувати процес старіння клітин. Продукти з цією речовиною варто вживати для профілактики серцево-судинних, очних та онкологічних захворювань, а саме кавун є одним із найбагатших джерел лікопіну.

Чи можлива шкода від вживання кавуна та як правильно його їсти?

Характерний солодкий смак кавуна свідчить, що в ньому у великій кількості присутній цукор. Завдяки тому, що основну частину маси все ж складає вода, калорійність ягоди порівняно невелика (лише 30 ккал на 100 г), але продукт цілком здатен підвищити рівень цукру в крові, тож діабетикам не варто ним ласувати.

Парадокс, та кавун, що на 90% складається з води, необхідно… запивати водою! Зі зростанням рівня глюкози в крові нирки намагаються видалити її з організму, тож позбуваються навіть більшого об’єму рідини, аніж той, що було отримано завдяки ягоді. До речі, при наявності проблем із нирками та сечовивідною системою велика кількість рідини може стати проблемою: ви або перевантажите хворий орган, або спровокуєте рух каменів, у тому числі в сечовому міхурі. Стимулюючи роботу кишківника, кавун може створити проблеми й для нього, якщо травна система людини не повністю здорова.

Солодкий м’якуш ще й провокує об’їдання, адже ним майже неможливо наїстися; це вже загроза набору маси. Саме тому кавун не є оптимальним вибором як компонент дієти для схуднення: насправді нутриціологи не радять вживати понад 300 г цього продукту на день.

Існує поширене уявлення про те, що присутність у кавуні нітратів, що використовуються як добрива, є поганим. Насправді це не зовсім так: у тій чи іншій кількості нітратні сполуки представлені у всіх кавунах, і споживач просто має не перевищувати дозволене дозування. Пам’ятайте: навіть екологічно чистий плід, якого ви за один раз з’їсте половину, принесе більше шкоди, аніж користі.

До речі, знавці вважають, що гнатися за найбільшим розміром не варто: найкращим буде кавун середнього розміру, в якому концентрація корисних речовин доволі висока.

Залишити коментар