
Сприйняття батату як екзотичних заморських овочів минуло: останнім часом цей коренеплід почали вирощувати й у помірному кліматі. Незвичний смак солодкої картоплі доповнюється великою кількістю поживних речовин у її складі, що робить продукт особливо цінним. На відміну від більшості специфічних овочів, вам не доведеться сушити голову над тим, як приготувати батат: беріть стандартні рецепти зі “звичайною” картоплею, проте замість неї додавайте до страви солодку!
Батат: чим корисний і як його вживання вплине на організм
Загалом у бататі містяться всі ті ж корисні речовини, за які ми цінуємо звичайну картоплю, та водночас батат містить більше цукру, що легко відчути на смак. Розглянемо, чим саме корисний цей овоч.
- Несподіванка номер один: хоч батат і солодкий, проте покращує дію інсуліну, а значить, допомагає ефективно розщеплювати вуглеводи й уникнути перевищення допустимого рівня цукру в крові. Водночас лише діабетики з хворобою другого типу можуть включати цю рослину до свого раціону – для першого типу вона містить забагато цукру.
- У складі батату приблизно 2% клітковини, здатної покращити травлення та стабілізувати роботу кишківника. До попереднього пункту: достатня кількість клітковини в раціоні здорової людини зменшує ризик розвитку діабету.
- Солодка картопля недарма схожа на моркву і кольором, і смаком – у цьому овочі чимало бета-каротину. Останній належить до числа антиоксидантів сам по собі і є сировиною для утворення вітаміну А, що має подібні властивості. Разом ці антиоксиданти захищають клітини від старіння, дозволяючи уникнути онкологічних захворювань.
- Вітамін А у складі батату відповідальний ще й за збереження зору. Щоб витиснути максимум користі, дотримуйтесь базового правила приготування: коренеплід варто запікати прямо в шкірці.
- Солідний вміст вітаміну С у складі солодкої картоплі сприяє зміцненню імунітету, тож ласувати коренеплодом особливо необхідно в сезон захворювань та авітамінозу. Цей вітамін ще й покращує засвоєння заліза, відтак кров краще насичується киснем і доставляє його до тканин у необхідній кількості.
Батат не належить до числа так званих суперфудів, однак це продукт, придатний для повсякденного вжитку.
Солодка картопля: основні протипоказання
Велика перевага батату як харчового продукту полягає в тому, що він має не так багато протипоказань. Фактично він і в цьому схожий на звичайну картоплю: його можна їсти майже всім, не остерігаючись серйозних наслідків для здоров’я. Проте перед введенням незвичного продукту до власного раціону все ж варто отримати консультацію лікаря, і деякі застереження доведеться враховувати при складанні меню.
Клітковина, яку ми вище розглянули як корисний компонент, може бути й шкідливою. Якщо її забагато, ця речовина може спровокувати типові симптоми порушення травлення, особливо якщо для конкретної людини подібна дієта не є звичною. Крім того, при симптомі подразненого кишківника та деяких інших хворобах шлунково-кишкового тракту навіть порівняно невелика кількість клітковини може стати проблемою. Батат сам по собі навряд чи забезпечить надмірну дозу харчових волокон, та варто стежити за тим, чи не присутні вони в інших продуктах, які ви вживаєте.
Вчені вказують і на те, що батат потенційно здатен вносити корективи в гормональний фон, адже певні компоненти в його складі нагадують прогестерон. Їхня присутність навряд чи позначиться на більшості людей, проте вагітним жінкам не рекомендують вживати солодку картоплю без дозволу лікаря, і загалом радять їсти її дуже обережно.