
Плоди фінікової пальми вирощуються переважно в тропіках, адже рослина потребує дуже спекотного клімату; у країни помірного кліматичного поясу такі фрукти потрапляють здебільшого у висушеному вигляді. Висушування дозволяє зберегти корисні властивості поживних речовин, присутніх у фініках, проте в деяких випадках їхнє вживання може заподіяти й шкоду, адже кожен продукт має протипоказання й рекомендоване дозування. Хто отримає максимальну користь від додавання фініків до раціону, а кому не варто їх вживати, розглянемо в цій статті.
Чому їсти фініки варто регулярно?
Перш за все, користь фініків полягає в їхній винятковій харчовій цінності: вони майже на три чверті складаються з вуглеводів, а така кількість цукру здатна миттєво відновити сили людини. Якщо ви стикаєтеся з серйозними фізичними навантаженнями або інтенсивно тренуєтеся, навіть невелика порція таких фруктів у висушеному вигляді забезпечить потужний заряд енергії.
Також фініки містять солідний запас клітковини, а вона позитивно впливає на роботу шлунково-кишкового тракту, дозволяючи відчути насичення без переїдання, збагатити мікрофлору кишківника та очистити організм від токсинів. Доведено, що клітковина у складі продукту корисна й для метаболізму цукру.
Фініки мають у своєму складі цілий набір мікро- та макроелементів, що діють на організм комплексно. Серед інших корисних мінералів особливо виділяються магній, калій, залізо та фосфор: діючи разом, вони покращують роботу серцево-судинної системи та зміцнюють опорно-руховий апарат.
Завдяки високому вмісту різноманітних вітамінів, включаючи A, K, B6 та інші, забезпечується нормальне функціонування більшості систем організму. Зокрема, вітаміни, що містяться у фініках, підвищують імунітет та дозволяють організму рости, адже ріст може виражатися не лише у збільшенні розмірів, а й у заміні старих клітин новими. Вітамінно-мінеральний комплекс у складі цих сухофруктів також якнайкраще позначається на здоров’ї шкіри, волосся, нігтів.
Чимало у фініках і антиоксидантів, що відповідають за зменшення ризику розвитку серцево-судинних та інших захворювань, які заведено вважати хронічними та зумовленими природними процесами старіння. Найкраще це помітно на прикладі здоров’я мозку та нервової системи: сухофрукти, якщо їсти їх регулярно, зменшують симптоми погіршення пам’яті та концентрації, стимулюють розумову діяльність, підвищують здатність організму до протистояння стресу.
Потенційна шкода фініків: кому загрожує
Сушені фініки дуже поживні, тобто, мають величезну калорійність. Значний вміст клітковини в них теоретично мав би захищати від переїдання, вчасно насичуючи, проте навіть несуттєве перевищення рекомендованого дозування може привести до набору ваги. До цієї загрози особливо уважно слід поставитися спортсменам, які розглядають сушені фініки як калорійний перекус і надійне джерело енергії для тренувань.
Високий вміст фруктози та інших видів цукру означає, що фініками не слід зловживати тим, хто страждає від діабету. Цікаво, що глікемічний індекс цих плодів не настільки високий, аби повністю заборонити їхнє вживання для діабетиків, проте останнім треба додавати їх у раціон у дуже помірних кількостях і, бажано, саме свіжими, а не у вигляді сухофруктів.
Хоча фініки не є найбільш типовим алергеном, деякі люди мають алергію на цей продукт. Бути насторожі слід тим, у кого є алергія на інші види фруктів або горіхи.
Сушені фініки – хороше джерело заліза, але в них присутні й речовини, що блокують засвоєння цього мінералу. Надмірне споживання фініків, як це не дивно, може призвести до анемії, коли організм, отримуючи достатньо заліза з їжею, не здатен його засвоїти.
Значний вміст калію, необхідного для здоров’я серця, стане проблемою для людей із нирковими захворюваннями, оскільки ряд діагнозів означатиме надмірне накопичення цієї речовини в організмі.