
Комбуча стала набувати популярності в різних країнах лише порівняно недавно, хоча в народних рецептах вона давно відома під назвою чайного гриба. Специфічний смак напою, що поєднує водночас нотки чаю й квасу, зробив його популярним для втамування спраги, та варто враховувати, що це натуральний продукт, що має корисні властивості та протипоказання.
Для початку розглянемо комбучу з погляду того, чим вона є насправді: це все ж чай (чорний або зелений), але такий, що пройшов процес ферментації чайним грибом. Бродіння не має стандартизованих параметрів, тож напій може мати різну кількість дріжджів та інших компонентів у своєму складі залежно від тривалості приготування, температури, за якої це відбувалося, та сорту власне чаю. Попри те, що комбуча не належить до алкогольних напоїв, певна присутність етанолу в ній фіксується, тож нею не можна зловживати тим, хто планує сідати за кермо, а також тим, чий організм категорично не сприймає алкоголь.
Користь комбучі для здоров’я
Вживання комбучі в адекватних дозуваннях (не більше 300 грамів за один раз і не більше трьох разів на день) здатне принести користь організму. Розглянемо, як саме.
Чайний гриб належить до “живих” напоїв, а бактерії, що містяться в ньому, є корисними: вони здатні протидіяти більшості шкідливих мікроорганізмів, тож виступають у ролі антибіотиків. Якщо ви не просто насолоджуєтеся смаком комбучі, а й хочете витиснути з неї максимальний антибіотичний ефект, обирайте напій на основі зеленого чаю.
У напої щедро присутні й антиоксиданти – перш за все, флавоноїди. Вони відповідають за прискорене відновлення клітин після пошкоджень, мають антизапальну дію, дозволяють відновити нормальну роботу печінки та захистити цей орган від ушкоджень.
Неоціненним є вплив чайного гриба на травлення: він сприяє виробництву шлункової кислоти, а ферменти у складі комбучі сприяють розщепленню компонентів їжі, дозволяючи підшлунковій залозі “відпочити”. Водночас стимулюється виробництво захисного слизу, який оберігає стінки шлунка від шкідливих впливів. Клітковина в складі напою сприяє збиранню й виведенню з кишківника токсичних речовин разом із патогенними мікроорганізмами.
Вживання комбучі також сприяє профілактиці серцево-судинних захворювань. Напій стабілізує тонус судинних стінок і допомагає вирівняти тиск, запобігаючи гіпертонії. Регулярне вживання чайного гриба позитивно позначається на кількості холестерину та зменшує рівень цукру в крові, водночас підвищуючи кількість гемоглобіну, необхідного для транспортування кисню до тканин.
До всього тепла комбуча сприяє гарному сну, тож її радять приготувати незадовго до того, як лягатимете спати.
Чи може чайний гриб бути шкідливим та кому не слід вживати напій
Комбуча не має суворих протипоказань до вживання, проте її активний вплив на організм може набувати негативного забарвлення за наявності певних хвороб та станів; у таких випадках спеціалісти радять або не вживати чайний гриб узагалі, або робити це дуже обережно і лише в невеликих дозах. Ось можливі (але не гарантовані!) негативні наслідки вживання напою:
- здатність комбучі підвищувати кислотність шлунка недоречна при виразці та й без того надмірному виробництві шлункового соку;
- людям зі слабкою або ушкодженою зубною емаллю не варто вживати чайний гриб, оскільки він має легку ядучу дію;
- при схильності до розвитку грибкових захворювань не варто вживати комбучу, яка готується за участі грибка;
- хоча загалом напій корисний для печінки, комбуча може створювати непотрібне надмірне навантаження на орган, якщо він хворий, зазнав впливу алкоголю чи інших токсинів.
Водночас більшість ризиків від вживання комбучі нівелюються адекватним дозуванням.