Насіння чіа: користь і шкода для організму

Насіння чіа користь

Насіння чіа до недавнього часу залишалося маловідомим за межами рідної Центральної Америки, та з часом нутриціологи дійшли висновку, що вживання такого продукту є потенційно дуже корисним для людського організму. Водночас їжа, з якою чимало мешканців нашої країни ніколи раніше не стикалися, може мати специфічні протипоказання або особливі застереження щодо обсягів та способів споживання. Пропонуємо розглянути всі ці аспекти, аби чітко зрозуміти, чи варто додати насіння чіа у ваш раціон.

Корисні властивості насіння чіа

У насінні чіа міститься настільки багато різноманітних мінералів та вітамінів, що всю можливу користь від них важко й перелічити. Пропонуємо розглянути найбільш виразні впливи продукту на ваше здоров’я завдяки високому вмісту певних поживних речовин.

  • Кальцій. Ключовий “будівельний матеріал” для формування дієвого опорно-рухового апарату, потрібний не лише для кісток і зубів, але й для м’язів. Цей елемент також необхідний для нормального функціонування нервової системи та бере участь у згортанні крові.
  • Марганець. Незамінний у процесі засвоєння різноманітних корисних сполук із їжі, дозволяє витиснути максимум користі з повсякденного раціону. Має протизапальний та загоювальний ефект.
  • Магній. Природний спазмолітик, що зменшує навантаження на м’язи. Допомагає стабілізувати роботу серця та знизити ризик розвитку гіпертонічної хвороби.
  • Селен. Один із найкращих антиоксидантів, що допомагає зберегти організм “молодим”, захищаючи його від процесів старіння. Позитивно позначається на роботі імунної та репродуктивної систем, є життєво необхідним для роботи щитоподібної залози.
  • Мідь. Сприяє утворенню клітин крові та бере участь у синтезі колагену, необхідного для здоров’я шкіри та суглобів. Присутність в організмі достатньої кількості міді дозволяє повноцінно засвоювати залізо з їжі.
  • Залізо. Ключовий компонент гемоглобіну, що відповідає за доставлення кисню до клітин завдяки кровообігу. Нестача заліза провокує регулярне нездужання та слабкість.
  • Фосфор. Утворює міцну зубну емаль, бере участь у формуванні кісткової тканини та виробництві енергії.
  • Калій. Довгостроково захищає від серцево-судинних захворювань, адже забезпечує ефективну роботу серця і є необхідним як профілактичний засіб від гіпертонії.
  • Фолієва кислота. Відповідає за розмноження клітин і бере участь у синтезі ДНК. Найбільшу потребу в поповненні запасів фолієвої кислоти відчувають вагітні жінки: їм вона потрібна для формування здорового плоду.
  • Омега-3 жирні кислоти. Сприяють виведенню холестерину, знижуючи ризики розвитку серцево-судинних захворювань, мають антизапальну дію. Також при достатній кількості омега-3 жирних кислот спостерігається суттєве покращення роботи мозку та нервової системи загалом.

Високий вміст різноманітних поживних речовин означає, що насіння чіа варто додавати в рецепти для більшості категорій споживачів.

Кому не варто вживати насіння чіа

Навіть якщо ви повністю здорові, пам’ятайте: насіння чіа багате на рослинні волокна, а клітковина у великій кількості здатна провокувати здуття живота. Дієтологи не радять вживати більш як 50 грамів такого продукту на день, при чому зменшити можливі симптоми розладу травлення допоможе вживання достатньої кількості води. Водночас для подразненого кишківника присутність клітковини навіть у невеликих кількостях може стати проблемою, тож людям із захворюваннями ШКТ треба експериментувати з насінням чіа надзвичайно обережно, лише після обговорення використання насіння чіа з професійним дієтологом або нутриціологом.

Насіння чіа може виявитися алергеном для тих, чий організм не сприймає гарбуз, кавун, кабачки та соняшникове насіння. Оскільки продукт багатий на компоненти, що покращують згортання крові, його не варто вживати людям, чий організм схильний до утворення тромбів.

Залишити коментар