
Куркума – це корінь рослини виду Куркума довга, який у перемеленому вигляді використовується як спеція. Використовувати куркуму почали в Індії та Південно-Східній Азії, де вона є незамінним компонентом багатьох страв, проте в наш час слава цієї спеції вийшла далеко за межі рідного для неї регіону. Однак вживання куркуми – не просто спосіб зробити страви смачнішими, а й корисна практика, що дозволяє всебічно зміцнити організм.
Чим корисна куркума для здоров’я людини?
Куркумою не можна замінити сучасні ліки, проте сполуки в її складі допомагають запобігти розвитку багатьох хвороб і поліпшити здоров’я. Ось як цей пряний порошок покращує ваше самопочуття.
- Усуває запалення. Базовий компонент спеції – куркумін – має властивість блокувати запальні процеси, а саме вони часто є причиною больових відчуттів та нездужання. Приймати куркуму варто як симптоматичне лікування, яке не прибере причину хвороби, але дозволить зменшити запалення.
- Сповільнює процеси старіння. Куркума корисна і як антиоксидант: вона блокує вільні радикали, здатні порушувати цілісність клітин. Тим часом саме активність вільних радикалів призводить до багатьох змін в організмі, які вважаються віковими, а додавати трохи куркуми в їжу – значить, зменшити ризики появи діабету або серцево-судинних захворювань.
- Полегшує біль. Протизапальні властивості куркуміну, описані вище, вдало доповнюються анальгетичними: там, де просте усунення запалення не зарадить, зниження больових відчуттів досягається завдяки простому знеболенню. Дію знеболювальних речовин у куркумі можна продуктивно використовувати для покращення власного стану при артриті та інших хронічних хворобах.
- Покращує настрій. Дослідження показали, що вживати куркуму варто також і для збільшення кількості серотоніну та дофаміну – головних гормонів, відповідальних за гарний настрій та позитивний світогляд. За їх нестачі може розвинутися депресія, але страви, в які додавали спецію, дозволять запобігти такому сценарію.
- Всебічно захищає кровоносну систему. Чи не найважливіша функція порошку – виведення зайвого холестерину, котрий, накопичуючись, підвищує ймовірність утворення тромбів та інсульту. Позитивний ефект на здоров’я справляє і те, що куркума зміцнює стінки судин.
- Зберігає суглоби здоровими. Лікувальні властивості куркуми в питанні запобігання запаленням ми вже розглянули, а проблеми з суглобами часто зумовлені саме наявністю запального процесу, який водночас зменшує рухливість суглоба і сприяє його подальшому ушкодженню.
- Зменшує симптоми алергії та усуває дискомфорт шкіри, зумовлений хворобами нирок.
- Допомагає схуднути, прискорюючи обмін речовин та зупиняючи нарощування організмом нових кровоносних судин у жировій тканині.
Потенційно куркумін корисний ще і як запобіжник для онкологічних захворювань, враховуючи, що в ньому містяться численні антиоксиданти. Хоча перші дослідження вже показали позитивні результати, процес вивчення властивостей куркуміну ще триває.
В яких випадках можлива шкода переважить користь куркуми?
Якщо куркуму не просто інколи додають у страви, а планують інтенсивно користуватися цією спецією з терапевтичною метою, обов’язково слід розпочати з консультації лікаря. Куркумін здатен нівелювати позитивний вплив ряду препаратів, як антикоагулянти та хіміотерапевтичні засоби, а вплив інші, навпаки, надміру посилюватиме, Спеція може бути алергеном, її також не варто вживати людям із хворобами печінки (гепатит, холестаз), гормональними порушеннями, онкологічними захворюваннями різних жіночих органів.
Враховуючи неминучі зміни в гормональному фоні, куркуму не радять застосовувати жінкам, які планують народити дитину, вже завагітніли або вигодовують малюка молоком. Також куркумін та його здатність до розрідження крові є прямим протипоказанням до вживання спеції на етапі планування чи очікування хірургічного втручання.